czwartek, 13 Maj 2021


PORADĘ UZYSKAŁO

2428

OSÓB 

SZKOLENIE ODBYŁO

120

OSÓB

Nasze projekty

logo projekt

Działania w Partnerstwie

 


Dzisiaj jest: Czwartek
13 Maja 2021
Imieniny obchodzą
Andrzej, Aron, Ciechosław, Gloria,
Magdalena, Piotr, Robert, Roberta,
Serwacy

Do końca roku zostało 233 dni.
Zodiak: Byk
PRAWA SENIORÓW W "ZIELONYM DOLE"

 

Fundacja EIRO organizuje w dniach 21-22 czerwca w Ośrodku "Zielony Dół" w Krakowie

stoisko informacyjne dla Seniorów.

Wydarzenie to będzie towarzyszyć zorganizowanemu przez Ogólnopolską Federacje Stowarzyszeń UTW walnemu zebraniu, w którym zakłada się, że będą uczestniczyć przedstawiciele 22 Uniwersytetów III Wieku działających na terenie całej Polski z miast takich jak: Andrychów, Brzeg Dolny, Gliwice, Kielce, Kraków, Leszno, Legionowo, Limanowa, Łazy, Miechów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Rabka Zdrój, Radomsko, Rzeszów, Ruda Śląska, Świętochłowice, Tarnobrzeg, Tarnów, Warszawa, Zakopane, Zawiercie.

Seniorzy będą oni mogli zapoznać się z materiałami informacyjnymi nt Europejskiego Roku Obywateli 2013 w tym w szczególności z prawami jakie posiadają w państwach Unii Europejskiej.

Wśród materiałów informacyjnych będą m.in.:

Przewodnik po prawach obywatela UE. Swoboda przemieszczania się i pobytu w Europie, 2011

Aktywny senior. dodatek do Newsweeka przygotowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce

Osoby niepełnosprawne są równouprawnione. Strategia UE w sprawie niepełnosprawnych 2010-2020

Moje prawa podstawowe w Unii Europejskiej

Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej. Warunki korzystania w państwach członkowskich. Karta Praw Podstawowych - wersja mini, 2008, EN, PL

 
Rozpoczęcie Kampanii ERO 2013 - 06.06.

 

W Nowym Sączu,  w dniu 6 czerwca br.  w MCK „Sokół”  zainaugurowana została  Kampania  informacyjno- edukacyjna  „EUROPEJSKI  ROK OBYWATELI 2013 –  MAŁOPOLSKA” która będzie trwać  do 30 listopada 2013.

Kampania nawiązuje do decyzji   Parlament u Europejskiego  i Rady Unii Europejskiej    w sprawie Europejskiego Roku Obywateli 2013.
W  spotkaniu, w którym brali udział członkowie Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, Fundacji Europejskiego Instytutu Rozwoju  Obywatelskiego, przedstawiciele samorządów  miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej,  przedstawiciele parlamentarzystów  oraz Regionalnego Ośrodka Debat Międzynarodowych z Krakowa  uczestniczyła posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun.
W wykładzie na temat swobody przepływu osób, towarów i usług  na jednolitym rynku Unii Europejskiej, pani poseł mówiła o przysługujących prawach obywateli UE oraz o  pracach  w Parlamencie  Europejskim. Jednolity rynek UE otwiera możliwości przed wszystkimi Europejczykami i przynosi konkretne korzyści zarówno osobom fizycznym jak i firmom. Konsumenci mają dostęp do większej ilości towarów i usług; ważne jest aby były  one odpowiedniej jakości  na całym europejskim rynku. Polscy obywatele także z tych uprawnień korzystają.
Konsumenci i przedsiębiorcy mają zapewniony taki  sam poziom ochrony we wszystkich krajach UE. Zostało zniesionych wiele barier i jednolity rynek UE ciągle się rozwija i będzie oferował coraz więcej  nowych możliwości, np. Unia Europejska od zawsze była niechętna opłatom roamingowym, na które narażeni są właściciele telefonów komórkowych wykonujący połączenia z i do innych państw UE. Dlatego od kilku lat obserwujemy postępujący spadek opłat za roaming. Trwają prace nad całkowitym  zniesieniem  opłat roamingowych  na terenie UE.
Pani Róza Thun podkreśliła  także  znaczenie inicjatywy obywatelskiej oraz  konsultacji społecznych w tworzeniu prawa przez instytucje UE. Chcąc  aktywnie korzystać z tych uprawnień demokratycznych niezbędny jest dostęp do informacji. Dlatego tak ważne jest aby  informacje o pracach organów i instytucji UE  były tłumaczone na wszystkie języki narodowe krajów UE,  by obywatele UE mogli się z nimi łatwo zapoznać.
Wicedyrektor Marcin Gołąbek z Regionalnego Ośrodka Debat Międzynarodowych w swoim wystąpieniu  zadeklarował   współpracę z sądeckimi organizacjami pozarządowymi  w upowszechnianiu praw obywateli UE.
Celem  kampanii informacyjno- edukacyjnej  jest zwiększenie wśród  mieszkańców Małopolski świadomości  i wiedzy na temat praw i obowiązków wynikających z obywatelstwa  UE.

Osoby zainteresowane mogą się kontaktować z Fundacją Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego w Nowym Sączu lub Sekretariatem Sądeckiego UTW, w celu  uzyskania informacji  oraz umówienia na porady obywatelskie.
Kontakt:
Nowy Sącz ul. Jagiellońska 18.
Tel/fax 18 443 57 08
e- mail: fundacja @eiro.pl  lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.eiro.pl; www.sutw.pl 

Pozostałe zdjęcia do obejrzenia w zakładce GALERIA.

Więcej informacji o powyższym wydarzeniu znajdziesz na stronach:

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/sadecki-uniwersytet-trzeciego-wieku-zakonczyl-rok-akademicki-z-roza-thun,47760 - artykuł

http://tv-ns.pl/wydarzenia/material/6873/b/1.html - relacja z wypowiedziami osób

http://tv-ns.pl/poglady/material/6874/b/1.html - wystąpienie Pani Róży Thun

 
Kampania informacyjna ERO 2013 w MCK Sokół, Nowy Sącz

W dniu 6 czerwca 2013 roku w odbędzie się Inauguracja Kampanii informacyjno - edukacyjnej Europejskiego Roku Obywatela w Małopolsce 2013.

Miejscem inauguracji będzie MCK Soków w Nowym Sączu.

Rozpoczęcie około godziny 12.00

 

Gościem specjalnym kampanii będzie Pani Róża Thun posłanka do PE, która wygłosi wykład inauguracyjny. Wystąpi również Pan Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Uruchomione zostanie stoisko informacyjne z ulotkami i materiałami promującymi Europejski Rok Obywatela 2013, upowszechniającymi wiedzę na tematy związane z prawami obywateli, mieszkańców UE.

Zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby do odwiedzenia stoiska ERO 2013.

 

 
Kampania ERO 2013

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na Targi Wystawiennicze zorganizowane w

Parku Strzeleckim w Nowym Sącz w dniach 1 - 2 czerwca 2013 roku w godzinach 15.00-20.00,

realizowanych w ramach projektu "Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej".

Targi będą dla Fundacji EIRO miejscem

kampanii informacyjno-edukacyjnej "Europejskiego Roku Obywateli w Małopolsce 2013".

Odwiedzając nasze stoisko będzie można dowiedzieć się czym jest ERO 2013 oraz otrzymać ulotki informacyjne m.in o prawach obywateli w UE, mozliwości studiowania za granicą itp.

Targom Wystawienniczym towarzyszy piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka podczas którego przewidziano wiele atrakcji takich jak m.in:

 

Występy zespołów:

- Lachersi (Debiutanci w programie „Must Be The Music”),

- Promyczki,

- Wir Dance (pokaz tańca współczesnego),

- karate (pokaz),

- zespoły z Pałacu Młodzieży z Nowego Sącza (występy wokalne)

- występy zespołów tanecznych i wokalnych Miejskiego Ośrodka Kultury,

- teatr lalek z pokazem confetti.

Dodatkowo:

- bezpłatny catering w formie grilla, zimne napoje, słodycze

- zabawy (bieg z jajem, bieg w workach, malowanie rodzica przez dziecko, przeciąganie liny, puszczanie balonów z helem)

- pokaz motocykli,

- quady,

- clown (bańki mydlane, możliwość zrobienia zdjęcia),

- kuce,

- regionalni wystawcy,

- bezpłatne warsztaty dla dzieci (malowanie twarzy, balonowe zoo, „kącik małego artysty”)

- malowanie kredą po chodniku (konkurs na najładniejszy rysunek)

 
Sprawny obywatel - PO FIO 2013

Od 1 maja 2013 roku Fundacja EIRO realizuje projekt "Sprawny obywatel" w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2013.

Projekt przewiduje realizację BEZPŁATNYCH porad obywatelskich dla mieszkańców miasta Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego, a także wydanie cyklu broszur pn. "Mam Prawo".

Planowane zakończenie projektu to 31 grudnia 2013 roku.

Zapisy na bezpłatne porady obywatelskie - od 20 maja 2013 roku osobiście w siedzibie Fundacji lub telefoniczne pod numerem: 18 443 57 08.

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się również ze stroną projektu: www.eiro.pl/so/ (klikając na logo projektu zamieszczone na naszej stronie internetowej).

 
Polskie Radio

Polskie Radio to jedno z najbardziej obywatelskich mediów. Towarzyszyło ono Polakom w różnych trudnych politycznie chwilach.

Obecnie na antenie Polskiego Radia realizowane są liczne audycje o charakterze obywatelskim w formie reportaży oraz rozmów z gośćmi, reprezentantami instytucji o charakterze obywatelskim, prawnym itp.

Najnowsza audycja z cyklu Magazyn "Bez znieczulenia" - "Nierychliwa sprawiedliwość" dotyczyła rozpraw sądowych oraz licznych problemów jakie bohater reportażu napotkał w instytucji, w której dochodzi się sprawiedliwości.

Reportaż był wstępem do rozważań na temat tego, czy sądy przestrzegają prawa oraz jaki wpływ na obywateli ma"odkładanie spraw w czasie".

Zachęcamy do zapoznania się z reportażem.

 
« pierwszapoprzednia1112131415161718następnaostatnia »

Strona 15 z 18

 

Nasi Partnerzy